Překvapivý objev se povedl v zimní sezóně pracovníkům a dobrovolníkům Hnutí DUHA v Lužických horách. Během tzv. Vlčích hlídek na fotopasti zaznamenali několikačlennou vlčí smečku. V Českém ráji budou jejich možnou existenci prověřovat nově proškolení dobrovolníci.

 

Jeden z lužických vlků byl loni sražen vozidlem nedaleko České Kamenice

Výskyt vlčího páru v Lužických horách dobrovolníci hlídek potvrdili na počátku roku 2018 [1]. Dvě stopní dráhy svým charakterem odpovídaly chování vlků. Od té doby výzkumníci zapojení do monitoringu velkých šelem pravidelně nacházejí i další pobytové znaky, jako je trus či stržené kořisti. Analýzy takto získaných vzorků DNA a také záběry z fotopastí  vlky skutečně potvrdily. To, že se chráněným šelmám v Lužických horách zalíbilo, potvrdila i zima na přelomu let 2018/19, kdy se podařilo Vlčím hlídkám zmapovat přítomnost alespoň tří zvířat. V únoru 2019 však jednoho z těchto vlků srazil automobil poblíž České Kamenice. Šlo o dospělou vlčici, jejíž pitva potvrdila onemocnění prašivinou a rovněž prokázala, že samice se s největší pravděpodobností v předchozím roce rozmnožovala. Během léta 2019 se již nepodařilo získat důvěryhodné informace o dalším možném rozmnožování vlků v Lužických horách. O to větší překvapení přinesla letošní zima, kdy se na záznamech z fotopasti podařilo zachytit za sebou čtyři různé vlky.

Záznam nejméně čtyřčlenné smečky, pohybující se v Lužických horách v sezóně 2019/2020

 

Vlci v Lužických horách regulují stavy přemnožené zvěře

Pokračující osídlení pohoří vlkem je dobrou zprávou pro přírodu, protože šelmy pomáhají snižovat stavy přemnožených kopytníků a také škody na lesních porostech. Na pozoru se ovšem musí mít místní chovatelé hospodářských zvířat, kterým doporučujeme své chovy zabezpečit. Jako účinné se prokázalo použití elektrických ohradníků, ve větších ohradách ideálně v kombinaci s pasteveckým psem.

 

Smečka v Lužických horách je pokračováním trendu přirozeného návratu vlků do Čech

Přítomnost smečky v Lužických horách zapadá do celkového obrazu vývoje vlčí populace v České republice. Díky zákonné ochraně se vlci šíří do Čech od roku 2014, kdy byla potvrzena první česká smečka v Podbezdězí. Od té doby přibyla další osídlená území na našich hranicích – v loňském roce se povedlo Hnutí DUHA potvrdit vlčí reprodukci mimo Podbezdězí například ve Šluknovském výběžku, v Krušných horách, na Broumovsku i v dalších částech Čech a Moravy.

 

Již příští víkend se uskuteční seminář pro nové dobrovolníky Vlčích hlídek v oblasti Českého ráje

Nyní bychom rádi prověřili také výskyt vlků v nepříliš vzdálené oblasti Českého ráje a okolí, v návaznosti na nedávno sraženou vlčici nedaleko Turnova. Pro místní zájemce o monitoring výjimečně proběhne úvodní seminář Vlčích hlídek už nyní v únoru, a to od pátku 14. do neděle 16. Seminář bude probíhat jako klasická školení pro nové dobrovolníky, která obyčejně pořádáme během podzimu. Jeho součástí tedy budou přednášky o životě velkých šelem, způsobu jejich monitoringu nebo také praktická pochůzka se stopováním v terénu. Přihlašovat se lze na webu Šelmy.cz.


Kontakty:

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích hlídek, kristyna.fridrichova@hnutiduha.cz, tel. 606 421 462

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel. 728 832 889

Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek Hnutí DUHA Olomouc na Děčínsku, radek.kricek@hnutiduha.cz, tel. 723 435 156


Poznámky: 

[1] Vlci se zde ale sporadicky pohybovali už dříve, cca od roku 2016, kdy napadli stádo ovcí.


Podpořil: