„Sedím doma a přemýšlím, co budu dělat o víkendu. Můžu si užívat klid a komfort svého domova – ležet na gauči, dívat se na televizi, číst si na zahradě. Anebo… můžu na chvíli vyměnit pohodlí za trochu nepohodlí a vyrazit poznávat něco nového. A přitom třeba malým krokem přispět k něčemu většímu.“ Tahle úvaha možná napadá i některé z těch, kteří se přidávají do našeho dobrovolnického programu "Vlčí a Rysí hlídky". Ten funguje už více než 20 let – začínali jsme v Beskydech a s návratem velkých šelem se program rozšířil i do dalších koutů České republiky. Z malé skupiny nadšenců se postupně vyvinula silná komunita lidí, kteří se dobrovolně a s nadšením zapojují do ochrany vlků, rysů a medvědů.
Podpora i zážitky v terénu
Naším cílem je dobrovolníkům jejich činnost co nejvíce usnadnit. Začínali jsme s obyčejným papírovým zápisníkem, dnes mají účastníci k dispozici víkendová školení, metodické materiály i naši mobilní aplikaci CarniTrack, díky které mohou jednoduše zaznamenávat pobytové znaky šelem přímo v terénu. Že jste o ní zatím neslyšeli? Nevadí. Připravujeme pro vás další článek, ve kterém vám ji představíme podrobněji, abyste si ji mohli vyzkoušet přímo v přírodě. 😉
Dobrovolnictví ale není jen o sběru dat – je především o zážitcích. Lidé zažijí přírodu v jejích syrových podobách, sdílejí zkušenosti, poznávají nové lidi a někdy i sami sebe. Každoročně pořádáme 5–6 víkendových školení, kterých se účastní lidé různého věku – od školáků kolem 11 let až po seniory přes 60. Ročně proškolíme přibližně 140 dobrovolníků a na terénních hlídkách se pak během roku vystřídá zhruba 200 účastníků – lesníci, zemědělci, studenti, umělci, novináři i běžní milovníci přírody. Ti všichni se vydávají do lesa po vyznačených trasách a sdílejí mezi sebou zkušenosti, které by jinak třeba nikdy nezískali.
Co všechno dobrovolníci přinášejí?
Především data – cenné informace o výskytu velkých šelem v monitorovaných oblastech. Tato data pravidelně aktualizujeme a vyhodnocujeme ve spolupráci s odborníky z Mendelovy univerzity. Výsledkem této spolupráce je aktuální mapa výskytu šelem, která slouží nejen odborné veřejnosti, ale i například farmářům. Ti tak mohou včas zavádět preventivní opatření, s nimiž jim pomáhají naši regionální koordinátoři. Následně je kolegyně provede celým procesem projektové přípravy v rámci dotačních výzev, aby měli vše potřebné k úspěšné realizaci opatření.
Data využitelná v praxi
Dobrovolnická data využívají i regionální Agentury ochrany přírody – například při posuzování EIA/SEA procesů, výjimkách ze zákona nebo při aktualizaci migračních koridorů.
Tím to ale nekončí. Shromážděná data nejsou využívána pouze na lokální úrovni, ale také na úrovni celostátní. Všechna data – jak interní, tak externí – slouží k aktualizaci a připomínkování plánů péče o vlka, rysa a do budoucna i o medvěda. Dobrovolníci svými aktivitami přispívají také k tvorbě plánu managementu vlků, který stanovuje opatření pro zlepšení soužití s těmito šelmami, a podíleli se i na přípravě postupu pro řešení problémových jedinců.
Díky intenzivnímu monitoringu a velkému množství dat vyhodnocovaných podle metodiky SCALP, můžeme kvalifikovaně připomínkovat změny příslušné legislativy tak, aby odpovídala reálným vědeckým poznatkům. Přeshraniční sdílení informací o výskytu velkých šelem nám navíc umožňuje usilovat o koordinovanou ochranu napříč státními hranicemi – protože šelmy hranice neznají. Mnoho vlčích smeček vyskytujících se v Česku zároveň zasahuje i na území Slovenska, Polska, Rakouska či Německa. Tím se postupně posouváme od národního využití dat k jejich uplatnění na mezinárodní úrovni.
Dobrovolnictví i ve vědě a evropské politice
Data se uplatňují také ve vědecké sféře – v analýzách, článcích i na konferencích. Představili jsme je například v Rumunsku nebo na zasedání Alpsko-karpatské úmluvy ve Slovinsku. Dobrovolnický monitoring má přesah i do evropské politiky – data jsou sdílena s AOPK a mohou být zahrnuta například do zpráv podle čl. 17 směrnice o stanovištích. Přispívají také ke změnám v chování veřejnosti, posilují důvěru ve vědu a rozvíjejí vztah lidí k přírodě.
Přijďte si to vyzkoušet na vlastní kůži
To vše je jen zlomek toho, k čemu všemu jsou data průběžně využívána. Abychom obsáhli vše, potřebovali bychom mnohem více prostoru – a samozřejmě vás nechceme unavit nekonečnými články. Pokud vás zajímají podrobnější informace, doporučujeme vám navštívit některé z našich školení a popovídat si s námi osobně. Zažít na vlastní kůži to, co zažívají naši dobrovolníci, a vyzkoušet si aplikaci CarniTrack v terénu. Jen pozor – žádná dobrovolnická akce není stejná a vždy přinese něco nového. Právě v tom je ale její kouzlo.
Děkujeme!
A nesmíme zapomenout na to nejdůležitější – obrovské poděkování všem našim dobrovolníkům! A nejen jim. Nic z výše zmíněného by nebylo možné bez úzké spolupráce s dalšími organizacemi a institucemi, jako jsou AOPK, Mendelova univerzita, ČZU, Ústav biologie PřF UK, regionální správy ochrany přírody, lesníci, farmáři a mnoho dalších.
Přidejte se k nám a pomozte chránit velké šelmy! Přihlášky na školení spouštíme už 12. srpna!
Foto: Jana Kloučková Kudrnová
Čtěte také:
Tento článek vznikl v rámci projektu LECA Interreg Central Europe. Projekt je v rámci programu Interreg CENTRAL EUROPE spolufinancován z fondů Evropské unie (ERDF)
Autor článku:

Romana Uhrinová
Manažerka programu Šelmy