English version

Vzhled a schopnosti

Základní údajeRys

 

Jak se schová velká kočka?

Rys ostrovid je středně velká kočkovitá šelma a současně největší kočkovitá šelma žijící v Evropě. Ve zbarvení je poměrně  proměnlivý, většinou však upoutá svým nápadně skvrnitým zbarvením. Ačkoliv se to nezdá, v členitém lese plném světlých a tmavých plošek je to výborné maskování.

Ostrovid

Víte, že... rys je opravdu ostrovid? Za denního světla dokáže zpozorovat myš ze vzdálenosti 70 metrů, zajíce na 300 metrů a srnce na 500 metrů. Jeho zrak je vynikající i v noci: v létě za úplňku spatří např. zajíce na 125 m a srnce na 300 m. Stejně vynikající je i jeho sluch, zatímco čich má rys o něco horší než psovité šelmy.

 

Rysí adaptace

Ocas má rys krátký, jakoby uťatý. Prodloužené chlupy na bradě, tzv. licousy, jsou dobře patrné zejména v zimním období. Dlouhé štětičky na konci ušních boltců slouží zřejmě k lepšímu rozpoznávání směru přicházejícího zvuku a usnadňují rysovi orientaci v lesním terénu, který je jeho domovem.

Jeho mohutné tlapy (přední mírně větší než zadní) se zatažitelnými drápy slouží v zimě jako sněžnice. Rysí stopa je obvykle kulatá, mírně asymetrická a bez otisku drápů. Ty vytahuje rys jen výjimečně ‒ například při útoku, na kluzkém povrchu nebo na zmrzlém sněhu. Slouží mu podobně jako mačky horolezcům. Více o rysích stopách a dalších pobytových znacích.

tlapa rysa stopy_rysa

 

 

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr