English version

Jsme připraveni na návrat vlků do naší přírody? O tom budou debatovat zoologové společně s myslivci a chovateli hospodářských zvířat ve Starém Městě pod Sněžníkem.

13.12.2017, Hnutí DUHA Olomouc

Broumovsko, Máchovo jezero, Krušné hory nebo Šumava. To jsou oblasti, ve kterých se pohybují vlčí smečky. Mohou být další z těchto oblastí Rychlebské hory nebo Jeseníky? Přináší návrat vlků do jejich původní domoviny nebezpečí pro člověka nebo rizika střetu zájmů s chovateli hospodářských zvířat? Nejenom tyto otázky padnou zítra od 17 hodin v Kulturním domě ve Starém Městě pod Sněžníkem, kde Hnutí DUHA Olomouc pořádá besedu s názvem „Návrat velkých šelem na sever Moravy”.


Program zahájí promítání mezinárodně oceněného dokumentu Causa Carnivora, který hledá odpověď na otázku, co brání velkým šelmám v návratu do naší krajiny. Následují přednášky o znovuosidlování našeho území vlky, o preventivních opatřeních k zabezpečení stád hospodářských zvířat a o telemetrickém sledování rysa ostrovida v Moravském krasu. S těmito tématy blíže seznámí experti na velké šelmy Miroslav Kutal a Michal Bojda [1].

Po prezentacích začne moderovaná beseda o problematice soužití s velkými šelmami, které se zúčastní také chovatelka hospodářských zvířat z Broumovska, na jejíž stádo zaútočili vlci na jaře loňského roku.

Beseda je určena nejen chovatelům a myslivcům, ale i zájemcům z řad široké veřejnosti. Vstup je zdarma. Na organizaci akce se kromě Hnutí DUHA Olomouc podílejí také AOPK ČR - CHKO Jeseníky, Lesy ČR s.p. a PRO-BIO.

„Krajina Rychlebských hor a Jeseníků nabízí rysům a vlkům ideální místo k životu. Je zde dostatek potenciální kořisti, rozsáhlé lesní komplexy i dostatečná nabídka klidových míst. Díky zkušenostem s návratem vlků do jiných oblastí naší republiky můžeme zdejší chovatele s předstihem seznámit s problematikou návratu této psovité šelmy, představit jim účinná preventivní opatření a poskytnout konzultace k případnému financování realizace těchto opatření,“ říká Jiří Beneš z Hnutí DUHA Olomouc, koordinátor terénního monitoringu velkých šelem v širší oblasti Jeseníků.

„Loňské nečekané návštěvy vlků nás zastihly naprosto nepřipavené, o to bolestnější byly ztráty na našich drahých zvířatech. Hořké vzpomínky však naštěstí zůstaly minulostí a opatření, která jsme realizovali, jsou už více než rok a půl 100% účinná i přesto, že kolem nás se škody opakují. Věřím, že se nám při troše dobré vůle bude i nadále dařit stáda uchránit a vlci přispějí k narovnání ekosystému v naší tolik milované, jedinečné krajině,“ říká Lenka Štíhlová, chovatelka hospodářských zvířat z Broumovska.

[1] Více o M. Kutalovi a M. Bojdovi na https://www.selmy.cz/o-nas/nasi-lide/

 

Kontakty:


Jiří Beneš, Hnutí DUHA Olomouc, jiri.benes@hnutiduha.cz

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr