V průběhu let jsme spolupracovali již na třech dokumentárních filmech, které můžete všechny zdarma zhlédnout na platformě YouTube nebo Vimeo. První dokument, Strážci beskydských šelem z roku 2010, je dvoudílný a zaměřuje se na činnost Vlčích hlídek, které se zformovaly v Beskydech na konci 90. let, aby pomáhaly chránit velké šelmy. Další film Causa Carnivora režiséra Jana Svatoše vznikl v roce 2015 a hledá odpověď na otázku, co brání šelmám v návratu do naší krajiny, a proč nadále raději nasloucháme krvavým legendám než výzkumům podloženým fakty. Zatím poslední snímek, který Hnutí DUHA Šelmy přímo produkovalo, dokument Beránek a vlk, vznikl v roce 2020 a věnuje se tématu soužití pastevců a šelem v jedné krajině. Přináší zkušenosti chovatelů z Česka, ale také z Itálie nebo Španělska, kde vlci nikdy nebyli zcela vyhubeni.

Beránek a vlk - odvěcí nepřátelé? Jak spolu mohou sdílet jednu krajinu, jeden domov? Dokumentární film o cestách, které vedou k soužití chovatelů a jejich dobytka s vlky.

Snímek mapuje soužití lidí a vlků ve střední a jižní Evropě. Díky zvyšující se ochraně přírody v posledních dekádách došlo v mnoha evropských zemích k návratu nebo nárůstu již existující vlčí populace. Místní lidé, především chovatelé, s vlky ale často přicházejí do konfliktu. Film ukazuje příběhy farmářů z České republiky, kteří jsou návratem vlků zaskočeni a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Příběh nás zavede do Krušných hor a na Broumovsko a přiblíží, jak se s přítomností vlků vypořádávají místní hospodáři. Zaměří se na jejich způsob zabezpečování stád, který spočívá především v kvalitních ohradnících a pasteveckých psech. 

Především těm je věnována další část snímku, která se odehrává ve španělské provincii Leon, kde vlci nikdy nebyli vyhubeni. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině. Od těch dob ale na pastvinách přibyl především pohyb lidí, na jejichž přítomnost jsou mastini dobře zvyklí a jeví se tedy jako ideální ochrana stád i v prostředí, jako je České republika. Třetí část filmu nás zavede do Itálie a ukáže inspirativní spolupráci ochránců přírody a místních farmářů, která spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru.

Oficiální trailer:


K zhlédnutí na:

Distribuční list:

Distribuční list - BERÁNEK A VLK .pdf

Diskuze k projekci:

Máte zájem o projekci filmu ve vašem regionu? 

Snímek nabízíme také k přímé distribuci do kin, muzeí, kulturních center a podobně. V případě zájmu můžeme zajistit i pofilmovou debatu na téma soužití vlků a chovatelů s odborníkem na velké šelmy a zástupcem z řad pastevců. Kontaktujte nás na:

Anna Řezníčková

PR a média

Dokument CAUSA CARNIVORA hledá odpověď na otázku, proč naše země v soužití s velkými šelmami představuje izolovaný ostrov uprostřed Evropy. Spolu s Vlčími hlídkami organizovanými Hnutím DUHA se snaží zjistit, co brání šelmám v návratu do naší krajiny, a proč nadále raději nasloucháme krvavým legendám než výzkumům podloženým fakty.

Šelmy pro své vlastnosti fascinují člověka odnepaměti. S vědeckým poznáním přišlo překvapivé zjištění, že vlci, medvědi a rysové nejsou pouhou škodnou zvěří, ale mají v ekosystému svoji nezastupitelnou roli. Zatímco jinde v Evropě se počty šelem opět navyšují, v České republice jejich stavy nadále kolísají.

Na vzniku filmu režiséra Jana Svatoše spolupracovali mimo jiné dobrovolníci Vlčích hlídek; využito je množství autentických záběrů velkých šelem z fotopastí a z terénního monitoringu v česko-slovenském pohraničí. Tvůrci se vypravili poznat krajiny obývané šelmami i lidmi také do okolních zemí - do Německa, Polska a na Slovensko a přivezli odtud zajímavá a pro někoho možná překvapivá zjištění odborníků.

Snímek byl vybrán programovou radou do finále české soutěže 51. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc a získal 1. cenu v kategorii Zelená planeta na festivalu T-film v Ostravě v roce 2017. Z dalších nominací se pak dostal do oficiálního výběru loňského Ekofilmu a Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Life sciences. 

Oficiální trailer:


K zhlédnutí na:

Jak se daří velkým šelmám v naší největší chráněné krajinné oblasti? V lesích, kde po desítkách let znovu našli domov? Jaké jsou názory odborníků, myslivců, chovatelů ovcí a dobrovolníků z Hnutí DUHA Šelmy?

Dvoudílný dokument popisuje dosavadní práci Vlčích hlídek v Beskydech, které vznikly proto, aby chránily vracející se vlky, rysy a medvědy.

K zhlédnutí na: